Tek belediye kazanan liderinin izinde DEVA Partili başkanın ilk icraatı: Adaları satacak

31 Mart’taki seçimlerde DEVA Parti’sinin kazandığı tek ilçe Adıyaman’ın 15 bin nüfuslu ilçesi Çelikhan oldu. Oyların %33,6’sını alarak belediye başkanlığını kazanan 66 yaşındaki Mahmut Şahin, aynı isimli Demokrat Partili amcasından yıllar sonra Çelikhan’da başkanlık koltuğuna oturdu.

İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde memur olan, 66 yaşındaki Mahmut Şahin, Serbestiyet’ten Emir Kaba’ya verdiği röportajda Çat Barajı üzerindeki yüzen adaları ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle turizme açmayı yani özelleştirmeyi planladığını açıkladı. Şahin konuyla ilgili şunları söyledi:

“6 Şubat’taki depremlerin ardından ilçemizdeki bütün su kurudu. Şu an ilçemize su elektrikli sondaj makineleri ile geliyor. Bu makinelerin enerji tüketimlerini güneş ve rüzgâr enerjisi ile karşılamayı düşünüyorum. Çelikhan ilçemizde Çat Barajı var. Eğer finansman bulursam bu barajın üzerindeki yüzen adaları turizme açarak devretmek istiyorum. Yap, işlet, devret modeliyle bir şirkete verip buradaki âtıl durumda kalmış adaları devretmeyi planlıyoruz. Barajın etrafına koşu yolları, teleferik, Bungalov evler yaptırma fikrimiz var, gerçekleştirebilirsek Çelikhan turizmine katkı sağlayacağız.”

DEVA Partili Şahin’in göreve gelir gelmez bir özelleştirme projesiyle halkın karşısına çıkması dikkat çekti. DEVA Partisi’nin lideri Ali Babacan da AKP döneminde yaptığı Ekonomi Bakanlığı sırasındaki özelleştirme politikalarıyla biliniyor.

ALİ BABACAN DÖNEMİNİN ÖZELLEŞTİRME KARNESİ
TEKEL, TÜPRAŞ, Türk Telekom, İstanbul Borsası’nın yanı sıra, birçok fabrikanın ve madenin özelleştirilmesi, Ali Babacan’ın Ekonomi Bakanlığı döneminde yapıldı. Ali Babacan’ın bakan olduğu dönemde, Türkiye’deki elektrik, su ve doğal gaz hizmetleri de özelleşti. Ali Babacan’ın Ekonomi Bakanlığı döneminde yapılan özelleştirmelerin değeri 30 milyar doları geçti.
IMF’nin para politikalarını da kabul eden ve uygulayan Ali Babacan, IMF’ye tekrar borçlanmayı da savunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir