Altın ve dolar için geri sayım başladı. 24 saat sonra kura dikkat

ABD Merkez Bankası’ndan (FED) gelecek faiz kararının ardından ortaya çıkacak veriler küresel piyasalar tarafından bekleniyor.

Özellikle dolar ve altın gibi önemli varlıkların seyrini belirlemede bu verilerin nasıl bir etki yapacağı büyük bir merak konusu.

Dolar ve altın piyasalarında gözler, ABD’den gelecek olan bu iki kritik veriye kilitlenmiş durumda. Yarın ABD’de açıklanacak olan Amerikan Merkez Bankası (FED) faiz kararı ve enflasyon verisi, küresel piyasalarda büyük bir etki yaratacak.

ABD’de açıklanacak olan enflasyon verisi ve FED’in alacağı faiz kararı, altın fiyatlarını doğrudan etkileyebilir. Özellikle son dönemde yaşanan olayların ardından doların seyri ve enflasyon beklentileri oldukça önemli hale geldi.

31 Mart yerel seçimlerinden sonra doların nasıl bir seyir izleyeceği ise şu an piyasalarda büyük bir merak konusu olarak öne çıkıyor. Bu verilerin açıklanmasıyla birlikte piyasalarda hareketlilik bekleniyor.

Geçen hafta, doların değerinde kısa süreliğine yaşanan 40 kuruşluk artış, piyasalarda dalgalanmaya sebep oldu ve yatay seyir bozulmuştu. Ancak daha sonra dolar tekrar yatay seyrine döndü.

Bugün itibariyle doların değeri 32,38 TL, Euro ise 34,87 TL’den işlem görmeye başladı.

Yarın, ABD enflasyon verisinin saat 15.30’da açıklanması ve ardından TSİ 21.00’de Fed’in faiz kararının açıklanması bekleniyor.

Haber Global’den Samet Cambaz’ın analizine göre, geçtiğimiz cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi, beklentilerin üzerinde gerçekleşti ve yıllık ücretlerde artış hızlanma gösterdi. Bu durum, dolara güç kazandırırken, küresel borsalarda satış baskısı yarattı.

Bu verilerin ardından, piyasalarda Eylül ayında Fed’den faiz indirimi beklentisi azaldı. ABD’deki yüksek faiz oranları, gelişmekte olan ekonomilerden döviz çıkışını hızlandırıyor ve yatırımcılar, daha yüksek faiz getirisi elde edebilecekleri düşüncesiyle paralarını ABD’ye yönlendiriyorlar.

ALTIN DA BEKLİYOR

Geçtiğimiz hafta altın fiyatlarında meydana gelen ani düşüşlerin ardından, önümüzdeki hafta yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararı ve ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine odaklanacaklar.

FED’in faiz politikasında bir değişiklik yapmaması beklenirken, FED Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamaların büyük önem taşıyacağı belirtiliyor. Özellikle çarşamba günü açıklanacak olan ABD TÜFE rakamlarının, beklentilerin altında kalması durumunda, altın fiyatları için olumlu bir sinyal olabileceği değerlendiriliyor.

Uzmanlar, ons altın için 2280 dolar ve gram altın için 2370 TL seviyelerinin korunması halinde, kademeli alım stratejisinin düşünülebileceğini ifade ediyorlar. Bu durumda, yatırımcılar altın piyasasındaki gelişmeleri yakından takip edecekler.

Geçtiğimiz hafta, altın piyasasında oldukça hareketli bir dönem yaşandı. Özellikle ABD’den gelen zayıf ekonomik verilerin etkisiyle, ons altın ve gram altın değer kazandı ve cuma günü itibarıyla ons altın 2385 doları, gram altın ise 2475 TL’yi aşarak yükseliş gösterdi. Ancak, cuma günü Çin ve ABD’den gelen veriler altın fiyatlarında sert düşüşlere neden oldu.

Çin’in altın alımlarını durdurduğuna dair haberler ve ABD’den gelen mayıs ayı tarım dışı istihdam rakamlarının beklentinin üzerinde olması, Federal Rezerv’in (FED) faiz indirimi beklentilerini erteledi ve bu durum altına satış getirdi. Ons altın ve gram altın, 2300 doların altına inerek haftayı düşüşle tamamladı.

Şimdi, yatırımcılar gözlerini FED’e çeviriyor. FED’in faiz kararı, 12 Haziran Çarşamba günü saat 21:00’de açıklanacak. Faiz oranında herhangi bir değişiklik beklenmezken, FED Başkanı Jerome Powell’ın istihdam rakamlarına dair yapacağı açıklamalar piyasalar için büyük önem taşıyor.

Ayrıca, önümüzdeki hafta açıklanacak olan ABD TÜFE rakamları da yatırımcıların radarında olacak. TÜFE’nin beklentinin altında gelmesi, “güvercin FED” beklentilerini destekleyebilir ve altın fiyatlarına olumlu yansıyabilir.

Uzmanlar, ons altın için 2280 doların önemli bir destek seviyesi olduğunu vurgularken, gram altında da 2370 TL seviyesinin dikkatle izlenmesi gerektiğini belirtiyorlar. Jeopolitik risklerin devam etmesi ve fiyatların son düşüşünü göz önünde bulundurarak, altının orta ve uzun vadeli kademeli alımlar için uygun seviyelerde olduğu değerlendiriliyor.

GÜVENLİ LİMANDA SEYİR NASIL OLACAK?

Cnbc-e’nin haberine göre, Fed’in gelecekteki açıklamaları büyük önem taşıyor. Fed, politika faizini 22 yılın zirvesi olan yüzde 5,25-5,50 seviyesinde sabit tutuyor. Bu, Fed’in uzun bir süredir kemerleri hiç olmadığı kadar sıkı tuttuğunu gösteriyor. Kasım ayında Fed’in faiz indirimi yapması bekleniyor, bu da altın fiyatlarında hareketliliğe yol açabilir.

Altın fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör ise jeopolitik gelişmelerdir. Artan jeopolitik çatışmalar altının değerini artırıyor. Merkez bankaları, 2022’nin sonundan bu yana döviz rezervlerindeki altın miktarını artırma eğiliminde.

Dünya Altın Konseyi’nin raporuna göre, merkez bankaları 2023’ün ilk dokuz ayında 800 ton altın satın aldı, bu da önceki yıla göre yüzde 14 artışı temsil ediyor. Merkez bankalarından gelen bu talep, altının değerini 2023’te yüzde 10 artırdı.

Küresel enflasyon 2023’te zirve yaptı ve 2024’ten itibaren enflasyon baskısının hafiflemesi bekleniyor. Enflasyondaki düşüş, devlet tahvillerindeki faiz oranlarında da bir düşüşe neden olabilir, bu da altın gibi varlıkları göreceli olarak daha çekici hale getirebilir.

Gelişmekte olan ekonomilerdeki altın talebi de önemli bir etkendir. Bu ülkelerde, altın tasarrufu enflasyon ve döviz kuru risklerine karşı bir korunma aracı olarak görülüyor. Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin gibi ülkeler, para birimi bağımsızlıklarını geliştirmek için altına olan talebi artırıyorlar.

Ancak, Çin Merkez Bankası, 18 ay boyunca altın alımlarını artırdıktan sonra Mayıs ayında altın rezervlerine ara verdi. Bu gelişme yakından izleniyor. Tüm bu faktörler, altın fiyatlarının yönü üzerinde belirleyici bir rol oynayacak.

BoFA

ABD merkezli banka devi Bank of America (BofA), altının ons fiyatının 2025 yılına kadar 3 bin doları aşacağını tahmin etti. Bankanın analizine göre, merkez bankalarından gelen güçlü talep ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine başlamasıyla birlikte yatırımcılar piyasaya yeniden dönecek.

GOLDMAN

Yatırım bankası devi Goldman Sachs, altın fiyatlarında yükselişin devam edeceğini öngörüyor. Banka, 2024 yıl sonu için altının ons fiyatı hedefini 2.300 dolardan 2.700 dolara yükseltti.

Goldman Sachs, Çin dahil merkez bankalarının talebinin etkisiyle emtia piyasasında büyüme potansiyeli olduğunu vurguladı. Banka, altına olan talebin, Fed’in faiz indirimleri ve ABD seçimlerinin sonuçları gibi faktörlere bağlı olarak artabileceğine dikkat çekti.

JP MORGAN

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, altın fiyatlarında yükseliş beklentisini paylaşıyor. Banka, 2024 yılı için altının ons başına 2 bin 315 dolar seviyesine ulaşacağını öngörüyor. Ayrıca, JPMorgan altının ons fiyatının gelecek yıl 2 bin 504 dolara kadar yükseleceğini tahmin ediyor.

UBS

UBS stratejistleri, altın tahminlerini Eylül ayı sonu itibarıyla ons başına 2 bin 500 dolara, yıl sonu itibarıyla ise 2 bin 600 dolara yükseltti.

CİTİ

Citi analistlerinin raporuna göre, altının önümüzdeki 6 ila 18 ay içinde 3 bin dolara kadar yükselebileceği öngörülüyor.

Citi, 2024 için altın tahminini yüzde 6,8’lik bir artışla 2 bin 350 dolara, 2025 tahminini ise aynı oranda artışla 2 bin 875 dolara çıkardı.

Küresel altın tüketiminin yarısı kuyumculukta, yüzde 40’ı yatırımlarda ve geri kalan yüzde 10’u sanayide kullanılıyor.

Altın üretiminde önde gelen ülkeler arasında Çin, Avustralya, ABD, Güney Afrika, Rusya, Peru ve Endonezya yer alıyor.

Mücevherat sektöründe ise en büyük tüketiciler sıralamasında Hindistan, Çin, ABD, Türkiye, Suudi Arabistan, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Altın piyasasında 11 Haziran 2024 tarihide 21.00 itibarıyla fiyatlar şöyle:

TAM ALTIN

Alış: 15.495,44
Satış: 15.801,45

GRAM ALTIN

Alış: 2.403,17
Satış: 2.403,52

ÇEYREK ALTIN

Alış: 3.911,00
Satış: 3.966,00

YARIM ALTIN

Alış: 7.845,00
Satış: 7.925,00

22 AYAR BİLEZİK

Alış: 2.194,20
Satış: 2.209,72

ONS ALTIN

Alış: 2.312,44
Satış: 2.312,71

GREMSE ALTIN

Alış: 38.723,02
Satış: 39.608,87

Güncel döviz kurları ise şöyle:

DOLAR

Alış: 32,3500
Satış: 32,3605

EURO

Alış: 34,7821
Satış: 34,8020

STERLİN

Alış: 41,2288
Satış: 41,2690

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir